Kedves Ügyfelünk! Foglalj időpontot pár kattintással a fiókjainkba ITT.

Részletek

A bankok szerepe a biodiverzitás megőrzésében

A pénzügyi szektor, és ezen belül a bankok kulcsszerepet játszanak a biológiai sokféleség védelmében, hiszen a beruházásaikkal és finanszírozási döntéseikkel jelentős hatást gyakorolhatnak a környezetre. Mutatjuk, hogyan.

{{timeAgo}} 2024. november 22.

A bankok a természetvédelemért, nem pedig ellene dolgozhatnak

A biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség a földi élet egyik alapvető pillére, amely biztosítja az ökoszisztémák stabilitását és az emberek túléléséhez szükséges erőforrásokat. Napjainkban, amikor az urbanizáció, az ipari tevékenységek, és az éghajlatváltozás egyre nagyobb nyomást gyakorol a természetre, a biodiverzitás megőrzése elengedhetetlen a fenntartható jövő érdekében. E sokféleség, amely magában foglalja az állatok, növények és mikroorganizmusok változatosságát, nemcsak természetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is létfontosságú.

Az ökoszisztémák fenntartják a tiszta levegőt, tiszta vizet és termékeny talajt, amelyek közvetlenül támogatják az emberi életet és a gazdaságot. Azonban a biodiverzitás csökkenése súlyos következményekkel járhat mind az ökoszisztémák, mind az emberek számára, mivel sok iparág alapvetően függ a természet erőforrásaitól és szolgáltatásaitól.

A bankok szerepe a biodiverzitás megőrzésében

A pénzügyi szektor, és ezen belül a bankok kulcsszerepet játszanak a biológiai sokféleség védelmében, hiszen a beruházásaikkal és finanszírozási döntéseikkel jelentős hatást gyakorolhatnak a környezetre. 2016 óta több mint 307 milliárd dollár áramlott olyan erdészeti- és agrárvállalkozásokba, amelyek valamilyen módon hozzájárulnak a trópusi erdőirtáshoz, derül ki a Banking on Deforestation Collapse , a Forest and Finance jelentéséből.

Ezek a beruházások növelik a biodiverzitás csökkenésének kockázatát, mivel az ilyen projektek gyakran természeti élőhelyek átalakításával járnak, veszélyeztetve a helyi fajokat és ökoszisztémákat.

Ugyanakkor a bankoknak lehetőségük van arra is, hogy a tőkét olyan projektek felé irányítsák, amelyek támogatják a biodiverzitást. A felelős bankok ma már igyekeznek a természetpozitív stratégiákat is beépíteni működésükbe, hogy támogassák a természetes élőhelyek helyreállítását. Az Értékalapú Bankok Közössége (GABV) például kiemelten támogatja a fenntartható gyakorlatokat és azokat a projekteket, amelyek helyreállítják vagy megőrzik az ökoszisztémákat, közvetlenül hozzájárulva az ENSZ 15. fenntartható fejlődési céljának („Élet a földön”, SDG 15) eléréséhez, amely a szárazföldi ökoszisztémák és az erdők védelmét hangsúlyozza.

Természetpozitív stratégiák a bankszektorban

A pénzügyi intézmények egyre inkább felismerik, hogy a környezetvédelmi szempontok figyelembevétele hosszú távon gazdasági stabilitáshoz is vezethet. A bankok természethez kapcsolódó stratégiái magukban foglalhatják a természetvédelmi alapokat, a zöld kötvényeket és a fenntarthatósághoz kötött hiteleket, amelyek mind segítenek a természetpozitív beruházások előmozdításában. Ezek az eszközök lehetővé teszik a bankok számára, hogy olyan projekteket támogassanak, amelyek helyreállítják az ökoszisztémákat, csökkentik a környezeti károkat, és biztosítják, hogy a jövő generációk is hozzáférjenek a tiszta vízhez, levegőhöz és termékeny talajhoz.

⁣A MagNet Bank természetvédelmi törekvései

Magyarországon a MagNet Bank a biodiverzitás megőrzését célzó tevékenységeivel jó példát mutat a pénzügyi szektor számára. A GABV tagjaként a MagNet Bank nemcsak üzleti szempontokat vesz figyelembe, hanem azt is vizsgálja, hogy ügyfelei finanszírozott projektjei milyen hatással vannak a környezetre és a természetre. A KKV-ügyfelek hitelkérelmeinek elbírálása során a MagNet Bank speciális kérdéseket tesz fel a biodiverzitásra vonatkozóan, hogy felmérje, az adott projekt például zöldmezős beruházás-e. A zöldmezős beruházások ugyanis gyakran természetes élőhelyek átalakításával járnak, ami a helyi állat- és növényvilág számára komoly veszélyeket jelenthet.

A MagNet Bank biodiverzitást támogató törekvéseinek része az „1 ügyfél = 1 fa” program is, amely során minden új ügyfél nevében facsemetét ültetnek. A program 2019-ben indult, és 5 év alatt 67500 fával gyarapította Magyarország erdőterületeit Ócsa, Esztergom és a bakonyi Kup település szomszédságában. Ez a kezdeményezés nemcsak Magyarország erdőterületeit növeli, hanem a helyi ökoszisztéma helyreállítását is támogatja, hiszen az ültetések során őshonos fafajokat, például kocsányos tölgyet és vadgyümölcsfákat telepítenek. Az ilyen faültetési programok elősegítik az élőhelyek regenerálódását, gazdagítják a biológiai sokféleséget, és csökkentik a zöldmezős beruházások természetkárosító hatásait.

A MagNet Bankhoz hasonló értékalapú bankok példát mutathatnak azzal, hogy a környezetbarát és fenntartható gazdasági tevékenységeket helyezik előtérbe. Az ilyen bankok vezető szerepet tölthetnek be a pénzügyi szektorban, és megmutathatják, hogyan lehet az üzleti célokat a természet védelmével összehangolni.