A megfelelő szó életet is menthet
Ismerd meg a 2024-es Közösségi Adományozási Program összefogásait 12/3: Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, Lélekkel az Egészségért Alapítvány, Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület
„Minden forint és minden szó hozzájárulhat ahhoz, hogy egy fiatal segítséget kaphasson amikor egyedül van és kilátástalannak érzi a helyzetét.„
Az együttműködés célja, segítséget nyújtani szorongással, öngyilkossági gondolatokkal magányosan küzdő fiataloknak. Könnyen használható módszereket, mint pl. stresszkezelés, segítő beszélgetés-, adnak át felsőoktatásban tanuló hallgatóknak, amiket saját maguk, és kortársaik támogatására is fel tudnak használni, valamint intenzív meghirdetéssel könnyebben elérhetővé teszik számukra a Kék Vonal Lelkisegély-vonalat, ahol telefonon, chaten és emailben is tudnak segítséget kérni képzett önkéntes ügyelőktől.
Az éjjel-nappal elérhető vonalon és chatszobában azok a fiatalok is segítséget tudnak kérni, akik korábban egyedül küzdöttek a nehézségeikkel. A program keretében nemcsak a hallgatók, hanem az oktatók tudását is szélesítik majd a témában. Ez a program nemcsak a fiatalok lelki egészségének javításához járul hozzá, hanem közvetetten az öngyilkosság prevenciójához is.
Az együttműködés során a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány és a Lélekkel az Egészségért Alapítvány fogja kidolgozni és biztosítani a módszertant, a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület pedig biztosítja a kapcsolatot és az elérhetőséget a felsőoktatásban tanuló fiatalokhoz, annak érdekében, hogy a módszertant és a programot át tudják adni nekik.
Az együttműködő partnerek a program elemeit az alap működésükben is használják és használni fogják (stresszkezelés, segítő beszélgetés, lelkisegély vonal). A projekt lezárulása után céljuk, hogy a FETA segítségével több felsőoktatási intézménybe is eljussanak, és az ott hallgató kortárs segítők segítségével a program része lehessen az adott intézmények mentálhigiénés szolgáltatásainak.
A Projektben résztvevő szervezetek:
- Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány 31 éve működő civil szervezet. Fő missziója: „A gyerekeket meg kell hallgatni, a felnőtteket pedig segíteni kell abban, hogy erre képesek legyenek” Az alapítvány ennek érdekében működteti az éjjel-nappal, ingyenesen elérhető 116 111 lelkisegély vonalát, online konzultációs felületeit. 24 éven aluli gyerekek és fiatalok megkereséseit fogadjuk, de konzultálunk felnőttekkel is, ha egy gyerek ügyében keresnek meg minket. Évente közel 22000 megkeresést fogadunk.
- A Lélekkel az Egészségért Alapítvány 2015 óta tartja fenn a Sulinyugi programját. Célja, hogy segítse a fiatalok mentális egészségének fejlesztését stresszkezelő és kiégés-megelőző tréningekkel. Kiképzett szakmai önkéntes hálózatuk segítségével eddig több mint 25.000 diákhoz juttatták el a nyugalom üzeneteit életkoruknak megfelelően az óvodásoktól az egyetemista korosztályig.
- A Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület a felsőoktatásban tanuló fiatalok mentálhigiénés gondozásával, foglalkozó szakemberek és kortárs segítő hallgatók számára nyújt rendszeres továbbképzéseket. Szakmai anyagokat készít és kutatásokat folytat a hallgatói lelki egészséget érintő témákban. Tagjai között megtalálhatóak a legnagyobb magyar felsőoktatási intézmények tanácsadó és kortárs segítő szervezetei, szakemberei.
Ha szeretnél többet megtudni a KAP-ról, akkor a Közösségi Adományozási Programunk aloldalát ajánljuk.