Kedves Ügyfelünk! Foglalj időpontot pár kattintással a fiókjainkba ITT.

Részletek

5 hiba, amitől drága lesz a bankszámlád

Olyan tanácsok következnek most, amelyekkel sokat lehet spórolni a jövő évi banki díjemelések ellenére.

{{timeAgo}} 2024. december 01.

Vannak olyan dolgok, amelyekkel rengeteget lehet spórolni, miközben elmész mellette. Talán sokan nem is gondolnak rá, de a bankszámlán is sokat lehet spórolni. A bankok - lakossági ügyfelek esetében – januártól háríthatják át az augusztusban megemelt pénzügyi tranzakciós illetéket és jön az éves inflációs áremelés is tavasszal. Olyan tanácsok következnek most, amelyekkel sokat lehet spórolni a jövő évi banki díjemelések ellenére. 

A kormány a pénzügyi tranzakciós illeték jelentős, másfélszeres – a felső határt tekintve pedig kétszeres – emeléséről döntött még júliusban, amely a lakosságra egyelőre nem vonatkozik. A kabinet az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet módosításával emelte fel a korábbi illetékmértékeket. 2024. augusztus 1-től 

  • az átutalás jellegű banki tranzakciók esetében a korábbi 0,3 százalék, maximum 10 000 forint helyett 0,45 százalék, maximum 20 000 forint fizetendő, míg 
  • a bankfiókok pénztárainál végzett készpénzt érintő (nem bankkártyás) banki műveletekre tranzakciónként 0,6 százalék helyett 0,9 százalék

Ez alól csak néhány kivétel van, például a saját számlák közötti átvezetés, vagy a lakossági állampapírok vásárlásával kapcsolatos pénzmozgások. 

Idén született egy új, a devizaváltást terhelő kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték is, tranzakciónként 0,45 százalék, legfeljebb 20 000 forint mértékben. Ezt a kormány 2024. október 1-től vezette be. 

A pénzügyi tranzakciós illeték és a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket viszont a banknak kell megfizetnie az állam felé, nem pedig az ügyfélnek. A lakossági ügyfélkörre nézve a kormány megtiltotta az áthárítást 2024. december 31-ig. Ez a tiltás mind a pénzügyi tranzakciós illetékre, mind pedig a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozik. 

A tilalmi időszak megszűntét követően - 2025. január 1-től - jelentősen megdrágulhatnak a bankszolgáltatások, amit tovább növelhet majd az év eleji szokásos, az inflációt érvényesítő díjemelés is. 

Ideje tehát áttekinteni a banki költségeket és lefaragni, amiből csak lehet. A következő jótanácsokkal azonban sokkal többet is lehet spórolni, mint a várható, egyébként igen komoly banki díjemelések mértéke. 

 1. Rosszul megválasztott számlacsomag havidíja

A bankszámlacsomagnak vannak olyan költségei, amelyeket mindenképpen ki kell fizetni, akkor is, ha nem használod. Ezek közül a legjelentősebb általában a havi számlavezetési díj, amely több, mint ezer, vagy akár több ezer forint is lehet minden egyes hónapban. 

Meg kell vizsgálni, hogy ez a havidíj csökkenthető-e? Ha igen, akkor teljesíteni kell az ezzel kapcsolatos feltételeket, amely leggyakrabban a jövedelem átutalását jelenti, de a leggyakrabban elég helyette egy egyszerű átutalás is az ügyfél más banknál lévő számlájáról. 

Ha pedig nem lehet csökkenteni, akkor eljött az idő a számlacsomag váltásra! 

Tudtad? A MagNet Banknál becsületkasszás számlavezetés van érvényben, amely 0 forint is lehet havonta. 

  2. Sok készpénzfelvétel 

A készpénz ősellenségnek számít a pénzügyi szektorban dolgozó közgazdászok szerint, ugyanis jelentős társadalmi költségekkel jár annak mozgatása. Gondolj csak bele, milyen járulékos költségeket jelent egy vállalkozás számára a szükséges készpénzmennyiség biztosítása valamennyi pénztárban, ahol fizetnek a vevők. De ugyanígy jelentős költséggel jár országszerte például a több ezer ATM rendelkezésre állásának és készpénzkészletének biztosítása is, nem is beszélve a több ezer bankfiókról. 

Ma már minden, online pénztárgéppel rendelkező pénztárban biztosítani kell az elektronikus fizetést, ami leggyakrabban a bankkártya elfogadást jelenti. A bankkártyás fizetési lehetőségen kívül 2024. évben be elindult a qvik márkanévvel ellátott, azonnali fizetési rendszerre épülő megoldásokat, melyek a QR-kód alapú, , az NFC alapú, és a deeplink alapú fizetés. Ezek a lakossági ügyfelek részére díjmentes fizetési módok. 

Ezen fizetési módok már elérhetők, igaz a tömeges elterjedésére a kereskedők körében egyelőre várni kell, ami a tyúk vagy a tojás ismert problémájára utal. De a kereskedők előbb-utóbb beadják majd a derekukat és egyre több helyen fogod megtalálni ezeket a fizetési alternatívákat is. Nem lesz tehát szükséged készpénzre. 

Tudtad? Ha mégis készpénzt szeretnél felvenni, MagNet Bank-osként minden hónapban az első két ATM készpénz felvét 150.000 Ft erejéig díjmentes és az Euronet ATM hálózatot is saját ATM díjjal használhatod országszerte, forintban történő készpénzfelvétel esetén. 

  3. Nem használod ki az ingyenes tranzakciókat 

Amit ajándékba adnak, azt érdemes elfogadni. Főleg, ha még szükséged is van rá. 

A bankok gyakran kínálnak olyan kedvezményeket, melyek bizonyos típusú tranzakciókra vagy kiegészítő szolgáltatások havidíjára vonatkoznak. Nézz körül a bankodnál, hogy mire van szükséged ezek közül, hiszen banki költségeid növelése nélkül tudod kihasználni ezeket. 

Tudtad? A MagNet Banknál a Házhozszámla konstrukció havi 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 100 000 forintos keretig bankon belül és külön ugyanígy havi 2, összesen legfeljebb havi 100 000 forintos keretig bankon kívülre is teljesen ingyen utalhatsz netbankon vagy mobilapplikációval. Havi első kettő netbankos rendszeres átutalás is ingyenes, legfeljebb havi 50 000 forintig. 

  4. SMS-t kérsz a tranzakciókról 

Banki tranzakciós értesítő SMS-ért fizetni nem csak méregdrága mulatság ma már – havi több ezer forintra is rúghat a havidíjjal együtt ez a fajta banki költség –, de felesleges is. ⁣ Főleg azoknál a bankoknál, ahol már elérhető a push üzenet szolgáltatás, mely általában teljesen ingyenes, vagy legfeljebb csak havi átalánydíjat kell fizetni érte. 

Tudtad? A MagNet Banknál a számlainfó push szolgáltatásnak nincs díja, azaz díjmentes. 

5. Drágább bankkártyát választasz, de nem használod ki 

Habár a bankkártyák már az ötvenes évek óta velünk vannak, de érezhetően kezdi átvenni a helyét a mobilfizetés , ami a QR-kódos fizetés elterjedésével felgyorsulhat. A plasztiklapok azonban őrzik a korábbi világ hierarchiáját is, attól függően, hogy dombornyomással nyomtatják-e rá a kártyaszámot, vagy rávésik. 

Ezen kívül másfajta csoportosítás is létezik, például prémium vagy alapszintű bankkártya, forint alapú vagy devizakártya, céges vagy lakossági, betéti vagy hitel és a többi. De ezek közül a csoportosítások közül a legfontosabb, hogy dombornyomású-e a bankkártya vagy vésett, mert ez arra utal, hogy lehet-e elektronikus összeköttetésű elfogadóhelyeken kívül is használni, ahol kizárólag papír alapú engedélyezés lehetséges, telefonos banki engedélykéréssel. 

Ilyen elfogadóhely azonban Magyarországon már nincs és a fejlett világ is kinőtte ezt az – egyébként évtizedek óta velünk lévő – csoportosítást. Régebben csak a dombornyomású kártyával lehetett fizetni az interneten is, de mára ez a szabály is megdőlt már.  Ezért, ha nem hagyod el a fejlett banki infrastruktúrájú Európai Unió területét, ahol a "chip és PIN-kód" szabvány biztosítja az elektronikus kártyaelfogadást, akkor nincs szükséged a drágább, dombornyomású bankkártyára.

Tudtad? A MagNet Banknál mindegy, hogy melyik bankkártya típust választod, mivel a kártya éves díját havi részletekben kell fizetned, ami kevéssé megterhelő. A dombornyomású kártya havidíja például 509 forint mindössze – akár ingyenes havi bankszámlavezetési díj mellett -, a vésett számokkal készült Mastercard Alap kártya pedig még ennél is olcsóbb. 

A cikk írója Gergely Péter, hitel- és bankszámlaszakértő, a Biztos Döntés alapítója.