Kedves Ügyfelünk! A bankkártya szolgáltatónk rendszerkarbantartást végez 2024.11.24.-én 00:00 óra és 04:00 óra között.

Részletek

Te adnál magadnak borravalót?

Pénzt gyűjtögetni sokféleképpen lehet. De van egy olyan módszer, amellyel szinte észrevétlenül gyűlik a pénz. Egy jó bankra azért szükségünk van hozzá.

{{timeAgo}} 2024. szeptember 02.

Az öngondoskodás egyre kevésbé számít üres szólamnak, főleg mióta a 2020-as évek száguldó inflációja megmutatta, mennyire sebezhetők vagyunk pénzügyileg. Ezt kizárólag megtakarításokkal lehet csak megfelelően ellensúlyozni, hiszen ha hitelből történik a rossz időszakok „kiegyenesítése”, akkor annak később még kedvezőtlenebb következményei lehetnek.

De vajon hogyan tegyél félre pénzt, milyen módszert válassz? ⁣

Vannak, akik azt mondják, hogy ne a hónap végén megmaradt pénzed tedd félre, mert az bizonytalan és mindig változó összeg, hanem inkább éppen, hogy az első dolgod legyen a havi bevételedből félretenni. Ha megteheted, például, havi 83 333 forint félretételével kerek egymillió forintot össze tudsz gyűjteni egy év alatt, ami már milyen jól hangzik. De ennek töredékével is szépen lehet spórolni.

Vannak, akik viszont azt mondják, a "láthatatlan", szinte észrevehetetlen spórolás a legjobb, mert az kevéssé "fáj". Ez ráadásul pénztárcabarátabb megoldás is, hiszen olyan kis mértékben történik a spórolás, mintha borravalót adnál minden egyes vásárláskor,csak most magadnak. Vagy tekintheted úgy is, hogy egy jövőbeli inflációs magasabb árat fizetsz ki, ám mivel az infláció még nem következett be, így meg tudod takarítani azt.

Miért jó, ha kerekítéssel gyűjtesz pénzt?

De mindegy is, hogyan tekintesz rá, a lényeg az, hogy minden egyes vásárláskor kerekítsd fel a fizetett összeget 10, 100 vagy 1 000 forintra, amelyik számodra szimpatikus! Ezzel arányosan gyűlik majd a pénzed. Ezt a kerekítést pedig tedd félre magadnak!

Erre azonban a készpénz kevéssé alkalmas. Nem mindig van annyi címleted, hogy ezt meg tudd oldani, azonkívül hamar megtelik a persely is.

Van ennek azonban egy bankkártyás változata is, méghozzá a magyar bankok közül csak a MagNet Banknál . Ez annyiból jobb, mint a készpénzes változat, hogy a bank automatikusan elvégzi helyetted a kerekítést és félre is teszi azt.

Még be is állíthatod, hogy mekkora összegre szóljon a kerekítés a bankkártyás vásárlások után: 10, 100 vagy 1 000 forintra.

Apránként Megtakarítási Program a MagNet Banktól

A bankkártyás váráslással gyűjtött, félretett pénz tulajdonképpen lekötött betétbe kerül, ameddig nem töröd fel, de legalább 3 hónapig, legfeljebb azonban 60 hónapig, azaz 5 évig. A kamatláb 2024. szeptember 1-től a MNB jegybanki alapkamat 4 százalékkal csökkentett értéke (de legalább évi 0,2 százalék), jelenleg évi 2,75 százalék (EBKM 2,75%).

Erre a bank kamatprémiumot fizet, ha a megtakarítási időszak véget ér, méghozzá a teljes befektetett összegedre egyszeri 0,2 százalék jár. A kamatprémiumot viszont csak akkor kapod meg, ha havonta rendszeresen megtakarítasz.

A kamatot havonta kifizeti a bank, így bármikor töröd fel a betétet, legfeljebb az utolsó, félbehagyott hónapra nem kapsz kamatot.

Célt is tudsz rögzíteni a betétgyűjtéshez a netbankban, amihez határidőt is rendelhetsz. Ha a bank veszélyeztetve látja a célod elérését (nem volt még elegendő a megtakarítás), figyelmeztető e-mailt küld számodra

Megtakarítani ráadásul nem csak bankkártyás vásárlásokkal, hanem rendszeres fix összegek félretételével is tudsz, a bankkártyás vásárlások utáni felkerekítéstől függetlenül. Legkevesebb 50 000 forint lehet a végső, elérendő megtakarítási összeg, és a megadott lejárati időponthoz a Netbank kiszámolja a havi rendszeres megtakarítás mértékét,. Erre akkor jár a 0,2 százalékos kamatprémium, ha a rendszeres megtakarítási összeg minden hónapban átvezetésre kerül az Apránkénti számlára. Bankkártyás kerekítésnél úgy kapod meg a 0,2% kamatprémiumot, ha a futamidő minden hónapjában legalább 1 forint kerekítés miatti jóváírás kerül át a megtakarítós számládra.

Használd az élet ezer területén

Hozunk néhány példát, hogyan, milyen céllal gyűjtheted a bankkártyás vásárlások utáni kerekítéssel megszerzettmegtakarításodat.

  • Vésztartalék gyűjtése:  Mindig jól jön, ha van egy kis tartalék pénz. Lehet otthon bármilyen váratlan kiadás, vízcsőtörés, üvegkár, de lehet váratlan kiadás az autóddal kapcsolatban, vagy felmerülhet bármikor egy új mosógép vagy hűtő vásárlásának igénye is. Mindig jó érzés, hogy ott a pénz a bankodban és bármikor hozzáférhetsz, ha úgy hozza a szükség.
  • Nyugdíj megtakarítás:  Arról ma már nincs vita, hogy minél fiatalabb vagy, annál inkább szükséged van az öngondoskodásra. Bár az aprógyűjtés nem elegendő egy nyugdíjmegtakarításra, de akár havi tízezreket még ezzel is félre tudsz tenni magadnak, szinte észrevétlenül. Viszont fontos, hogy ebben az esetben tényleg ne nyúlj a pénzhez!
  • Gyermek születése előtt félretenni: Egy gyermek születése mindig öröm, viszont az is tény, hogy rengeteg kiadással jár egy életkezdés, főleg az első gyermek esetében, akinek még nincs mit megörökölnie az idősebb testvéreitől. Ha már jó előre gondoskodsz az anyagi feltételekről egy észrevétlen aprógyűjtéssel, akkor akár még egy tisztességes összeget is össze tudsz gyűjteni hosszú hónapok vagy évek alatt, mire az ifjú trónörökös megszületik.
  • Hosszú távú megtakarítás: Bármilyen hosszú távú megtakarítást remekül elérhetsz az aprógyűjtéssel. Ez főleg akkor lehet hasznos, ha még nem tudod, hogy pontosan mire, miért szeretnél takarékoskodni. Csak tedd félre a kerekítéseidet és dönts az összegyűjtött pénz sorsáról majd később.
  • Gyűjtés nagyobb vásárlásokra: Ha szeretnél venni egy új mobiltelefont, vagy egy elektromos rollert, de akár egy új háztartási gépet, erre remek találmány az aprógyűjtés, mert a kívánt, kb. 100 – 200 ezer forintos összegsáv összegyűjtése viszonylag hamar elérhető.
  • Karácsonyi kiadásokra:  Lecsengett a karácsony? Kezdj el készülni a következőre, már most! Nem lesz megterhelő az ajándékvásárlás, ha már korábban elkezded félretenni az ajándékokra szánt pénzt, apránként.
  • Gyereknek zsebpénz gyűjtése: Ha van gyermeked, akkor biztosan tudod már azt is, hogy a váratlan kiadások egyáltalán nem váratlanok, hanem bizony többé-kevésbé rendszeresek. Egy-két kisebb kiadást túl tudsz élni a megtakarításodból is.
  • Családi programok finanszírozása: Jól telt a nyaralás? Máris indulnál vissza? Egy utazás ma költséges dolog, főleg családosan, ezért érdemes rögtön a nyaralás, síelés után elindítani egy megtakarítást a következő szezonra. Könnyebben fogsz úticélt választani, ha a nyaralásra, sítúrára már tervezéskor rendelkezésre áll a kiadások nagy része. Az aprógyűjtéssel tulajdonképpen saját magadon segítesz, szinte észrevétlenül.
  • Hobbi finanszírozása:  Ha van olyan hobbid, amely kisebb-nagyobb váratlan kiadásokkal jár, akkor máris itt egy remek találmány ezeknek a kiadásoknak a fedezésére: vásárolj minél többet a mindennapi életedben a bankkártyáddal és annál több jut majd a hobbidra is.
  • Tanfolyamokra, képzésekre vagy könyvekre gyűjtés: Tanulsz, képzed magad, vagy csak a tudásod szeretnéd bővíteni? Erre remek módszer apránként takarékoskodni, hiszen ezek általában elérhető összegű kiadások. Nézd meg, az aprógyűjtéssel havonta általában mekkora összeget tudsz megtakarítani rendszeresen szinte észrevétlenül, és számold ki, hány hónapig kell apránként félretenned, hogy elérd a célod és kifizesd a kívánt tanfolyamod vagy a kiszemelt, drágább könyvet.
  • Adósságtörlesztés: Elsőre talán fura ötlet takarékoskodni bármilyen meglévő hitel visszafizetésére, de ha a törlesztőrészlet összegét sikerül szinte "észrevétlenül" összegyűjteni a kártyás megtakarítási módszerrel részben vagy egészben, akkor lelkileg sokat segíthet az aprógyűjtés használata akár még a hiteltörlesztésben is.
  • Adományozás: Ha azok közé tartozol, akinek nincsenek anyagi problémái és szívesen áldoznál valamilyen jótékony cselekedetre anélkül, hogy azt nagyon megéreznéd, akkor arra ugyancsak remek módszer az aprógyűjtéssel takarékoskodni. Csak hagyd, hogy a bankod gyűjtse a kerekítéseket és amikor elértél vele egy kisebb összeget, amit már megfelelő adománynak tartasz, akkor azt fizesd be arra a célra. Utána pedig tovább folytathatod az aprógyűjtést egy következő cél érdekében.

És ami a legjobb, fix összegű rendszeres megtakarításból többet is futtathatsz egyszerre, akár különböző lejáratokkal. Miért hagynád ki? Kezd el már ma!

A cikk írója Gergely Péter, hitel- és bankszámlaszakértő, a Biztos Döntés alapítója.